single post
GIDA ÜRETİM TESİSLERİ /

Gıda işletmelerinde ugulanan dezenfeksiyonun amacı, mikroorganizma sayısının gıdayı bozabilecek veya tüketicinin sağlığını etkileyecek düzeyin altına indirilmesidir. Bu nedenle, bulaşık mikroorganizmaların ortamdan uzaklaştırılması, üremelerin önlenmesi…

Gıda işletmelerinde ugulanan dezenfeksiyonun amacı, mikroorganizma sayısının gıdayı bozabilecek veya tüketicinin sağlığını etkileyecek düzeyin altına indirilmesidir. Bu nedenle, bulaşık mikroorganizmaların ortamdan uzaklaştırılması, üremelerin önlenmesi ve yeniden bulaşmalarının engellenmesi gerekmektedir. Etkin bir dezenfeksiyon, dezenfektan kullanımı ile sağlanabilir.

Gıda fabrikalarında en sık rastlanan ve gıda kaynaklı hastalıklara yol açan mikroorganizmaların başnda esherichia coli, enteroccous faecalis, staphylococcus aureus, enterobater aerogenes, bacillus ve pseudomonas aeruginosa gelmektedir.PULIREX-OXY gıda ile temas eden tüm yüzeylerde güven ile uygulanır

-  Meyve, sebze sektöründe konserve ve salça fabrikalarında,

- Et ve b alık işleme tesisleri balık çiftliklerinde,

- Makarna ve unlu mamül üretim tesisleri, ekmek fabrikalarında

- Hazır yiyecek ve dondurulmuş gıda üretim tesisleri, ekmek fabrikalarında

- Ambalaj sektöründe paketleme ünitelerinde,

- Yemeklik yağ ve margarin üretim tesislerinde,

- Çikolata ve şekerleme tesislerinde;


Tüm su sistemlerinin dezenfeksiyonunda; Üretim alanlarında ve boru hatlarında oluşpan biyofilme karşı etkilidir ve sürekli kullanım durumunda tekrar oluşumu önler. Biyofilm, canlı veya cansız bir yüzeye yapışarak kendi ürettikleri polimerik yapıda jelsi bir tabaka içinde yaşayan mikroorganizmaların oluşturduğu topluluk olarak tanımlanabilir. Biyofilm, su ile teması bulunan tüm yüzeylerde gelişebilir. Yüzeye sıkıca yapışır ve uzaklaştırılması zordur.

Alet ekipman dezenfeksiyonunda; Alet ve ekipmanlar temas ettikleri materyallerde bulunan mikroorganizmalarla kontamine olurlar. Bu nedenle düzenli olarak dezenfekte edilmelidirler. PULIREX-OXY sprey ve daldırma yöntemleri ile mükemmel dezenfeksiyon sağlar.

Yer yüzey dezenfeksiyonunda ; Ortam dezenfeksiyonunda, zararlı bakteri ve mikroorganizmaların oluşumunu azaltmak ve tamamen ortadan kaldırmak amacıyla PULIREX-OXY kullanılır. Hammadde ve ürün depoları üretim alanları gibi birimlerde üretim veya işleme sırasında kirlenen yüzeylerde PULIREX-OXY ile temizlik ve etkin bir dezenfeksiyon sağlanır.

Hava dezenfeksiyonunda; Üretim tesislerindeki hava dezenfekte edilerek gıdaların bozulmasının önüne geçilebilir. Gıda işletmelerinde sadece yüzeylerin temiz olması yeterli değildir ve üretim sahası içindeki hava temizlenmelidir. PULIREX-OXY ile CIP sisteminde ektin bir dezenfeksiyon sağlanır.

Şişeleme ve Ambalajlama ünitelerinde; Mamul ürünlerin hijyenik bir şekilde paketlenmesi ve şişelenmesi raf ömrü açısından önemlidir. Bu işlemlerin yapıldığı ortamda ve ambalaj malzemelerinin dezenfekte edilmesinde PULIREX-OXY kullanılır.

Soğuk hava ve normal depo dezenfeksiyonunda, Taşıma araçlarının dezenfeksiyonunda ve Ayak paspası dezenfeksiyonunda kullanılır.


DİĞER
gida-endustrisi

GIDA ENDÜSTRİSİ

GIDA İŞLETMELERİNDE DEZENFEKTAN KULLANIMI ZNS Kimya endüstriyel hijyen alanında lider olmayı amaçlayan, gıda ürünleri üreten sanayi çevrelerinde optimum fiyat-performans oranına sahip ürünlerimizle ve sıkı iş birliği yaptığımız müşterilerimizle, çevre ve insan sağlığına önem vererek kaliteyi hedefliyoruz.Gıda güvenliği 5179 sayılı yasada “gıdalarda olabilecek fiziksel, biyolojik, kimyasal ve her türlü zararların bertaraf edilmesi için alınan tedbirler bütünü" olarak…

icecek-ve-sut-isleme-endustrisi

İÇECEK VE SÜT İŞLEME ENDÜSTRİSİ

İçecek ve süt ürünleri üretiminde; üretilen ürünlerin saflığı ve temizliği her zaman üretim veya dolum tesislerinin hijyenik ortam ve koşullarına bağlıdır.Ürünlerimizin İçecek Endüstrisinde Kullanım Alanları    - Her türlü su deposunda dezenfeksiyon ve biyofilm giderilmesinde,    - Atık su arıtma tesislerinde,    - Ekipman dezenfeksiyonunda,    - CIP temizliğinde,    - Şişelerin…